1. Varolan vizemi iptal etmek istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim?

Varolan Almanya Schengen vizenizin iptali için iptal gerekçenizi bildiren bir dilekçe yazmalısınız. Dilekçe ve pasaportunuzu Konsolosluk’a iletilmek üzere Germany Visa Center ofislerine elden teslim etmelisiniz.

 

2. Vizeler Germany Visa Center tarafından mı verilmektedir?

Hayır. Vize başvurusunun sonucu hakkında karar verme yetkisi sadece Konsolosluk / Elçilik Vize Bölümü’ne aittir.

 

3. Almanya’ya seyahat edeceğim. Başka bir Schengen ülkesi temsilciliğine vize başvurusunda bulunabilir miyim?

Schengen Vizesi genel olarak, Schengen bölgesi dahilinde seyahat etme hakkını tanımaktadır. Farklı Schengen ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için en çok konaklama yapacağınız ülkenin temsilciliğine başvurmalısınız.

 

4. Transit vize hangi durumlarda almalıyım?

Almanya aktarmalı Schengen ülkesi haricindeki ülkelere gidilen tüm sehayatlerde Transit vize alınması gereklidir. Tercih ettiğiniz havayolu şirketinden teyit alarak vize başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz. Bilgi.

 

5. Asıl seyahat edeceğim ülke öncesinde Schengen ülkeleri üzerinden aktarma yapacağım hangi tür vize almalıyım?

Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

 

6. Schengen vize başvurumun Konsolsoluktaki işlem süreçleri ne kadardır?

Eksiksiz ibraz edilen vize başvuruları için başvuru evrakı Germany Visa Center aracılığı ile Konsolosluk vize bölümüne teslim edilmesini takiben 15 iş günü içerisinde karar verilmektedir. İşlem süresi ve başvuru kararı yalnızca Elçilik/Konsolosuklara aittir. Özellikle Türkiye ve Almanya resmi tatil günleri öncesinde Konsolosluk vize departmanında yoğunluk sebebiyle işlem süreleri uzayabilmektedir. Mümkün olduğunca erken başvuruda bulunmanızı tavsiye ederiz. Başvurunuzu buradan takip edebilirsiniz.

 

7. Ulusal vize başvurusunda bulunmadan önce pasaportumun süresi en az ne kadar olmalı?

Başvuru tarihinde pasaportunuzun en az 1 yıl daha geçerliliği olmalıdır. En az önlü arkalı veya karşılıklı iki boş sayfası bulunmalıdır.

 

8. Ulusal Vize için en erken ne zaman başvurmalıyım?

Başvurular mümkün olduğu kadar erken yapılmalıdır. Ulusal vize işlemlerinin sonuçlanması bir kaç haftayı bulabilmektedir.

 

9. Ulusal vize başvurumu nereden yapacağım?

Ulusal (90 gün ve üzeri) vize başvurunuzu Germany Visa Center’dan temin edeceğiniz randevu tarihi ile, bağlı olduğunuz Almanya Elçilik/ Konsolosluktan yapabilmektesiniz. Randevu tarihinizi çağrı merkezimizden temin edebilirsiniz. Çağrı Merkezi: 0850 840 08 04

 

10. Ulusal vize için yapmam gereken ödeme nedir? Ödemeyi nereye yapacağım?

Ödemeyi Germany Visa Center banka hesaplarımıza gerçekleştirebilirsiniz. Ulusal Başvuru bedellerinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

11. Ulusal Vize için şahsen mi başvurmalıyım?

Evet. Ulusal vize başvurularınız için bağlı olduğunuz Almanya Elçilik/Konsolosluk’a randevu alarak şahsen başvurmalısınız.

 

12. Ulusal vize başvurusu için getirmem gereken evraklar nelerdir?

Gerekli evraklarınız ile ilgili tüm detayları Çağrı Merkezimizden edinebilirsiniz. 0850 4608493 Ayrıca ayrıntılı bilgi için : tuerkei.diplo.de

 

13. Asıl seyahat edeceğim ülke öncesinde Schengen ülkeleri üzerinden aktarma yapacağım hangi tür vize almalıyım?

Schengen vizesi almanız gerekmektedir.
Translate »