Başvuru Sonrası

1. Başvurumun sonucumu öğrenebilir miyim?

Germany Visa Center’nın vize sonuçları ile ilgili yetki ve bilgi sahibi olmadığını belirtmek isteriz. Başvuru sonucunu sadece pasaportun teslim alınmasıyla öğrenebilirsiniz. (Başvuru Takip)

 

2. Başvurumu iptal edebilir miyim?

Konsoloslukta bulunan başvurunuzun istenildiği taktirde iptali mümkündür. Başvuru sahibinin gerekçesini bildirdiği ıslak imzalı bir dilekçeyi elden Germany Visa Center ofislerine iletilmesi gereklidir. İptal işlemleri için kişi kimliğini şahsen ibraz etmelidir. İptal işleminin bir kaç gün süreceğini ve yapılan ücret ödemelerinin iadesinin yapılmayacağını hatırlatmak isteriz.

 

3. Başvuru durumumu nasıl sorgulayabilirim?

İnternet sayfamızın Başvuru Takip bölümünden Başvuru ve Pasaport numaranız ile buradan sorgulayabilirsiniz.

 

4. Başvuru takipten durumumu sorguladığımda terimleri anlamıyorum.

Germany Visa Center gönderim: Yapılan başvuru dosyası Elçilik/Konsoloslu’ğa gönderime hazırlanmaktadır.
Konsoloslukta: Yapılan başvuru dosyası Elçilik/Konsolosluk’da işlem altındadır.
Konsolosluk gönderim: Elçilik/Konsolosluk’ta bulunan başvuru dosyasının işlemi tamamlanmış ve Germany Visa Center’ya gönderime hazılanmaktadır.
GERMANY VİSA iade : Elçilik/Konsolosluk’ta bulunan başvuru dosyası başvuru yapılan Germany Visa Center ofisine gelmiştir.
Transfer: Elçilik/Konsolosluk’tan gönderilen pasaport merkez Germany Visa Center ofisten başvurdu yaptığınız şubeye gönderimine geçmektedir.
Eksik Evrak: İşlem süreci başlayan dosyada eksik evrak olduğu anlamına gelmektedir. Bilgi edinmek için çağrı merkezimizi aramanızı rica ederiz.

 

5. Seyahatime az süre kaldı, hala pasaportum elime ulaşmadı. Ne yapmalıyım?

Başvurunuz ile ilgili tüm süreç Elçilik / Başkonsolosluklar’ın kararıdır. Konsolosluk vize sürecinin Konsolosluk’a başvuru dosyasının ulaşmasını takiben 15 iş günü olduğunu hatırlatır, 15 iş günü sonrasında sorgulanmasını tavsiye ederiz.

 

6. İşlem sürecimi nasıl takip edebilirim?

Başvurunuz sırasıda iletilen teslim fişi üzerinde yer alan barkod numaranız ile başvuru takibinizi yapabilirsiniz.

 

7. Başvurumun sonucu ile ilgili bilgiyi nereden alabilirim?

Başvuru sonucunuzu sadece pasaportunuzu teslim aldıktan sonra öğrenebilirsiniz. Germany Visa Center başvuru sonuçlarına ait bilgiye sahip değildir.

 

8. Almış olduğum red için itiraz hakkım var mı?

Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra 1 ay içerisinde faks veya e-mail ekinde Almanca dilinde dilekçeniz ile itiraz hakkınız bulunmaktadır. Süreç ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Translate »