1. Başvuruda bulunabilmem için pasaportumun süresi ne olmalıdır?

Almanya Schengen vize başvuruları için, son 10 yılda alınmış olan, öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan pasaporta sahip olmalısınız.

 

2. Schengen vize ne demektir?

Schengen Vizesi (C tipi), Konsoloslukların uygun gördüğü vize süresi dahilinde tüm Shengen Bölgesi’nde en fazla 90 güne kadar seyahat etmek istenildiğinde alınması gereken vize tipidir. C tipi vize kişiye ikamet hakkı tanımamaktadır.

 

3. Ulusal vize ne demektir?

Ulusal vizeler (D tipi), Schengen bölgesinde 90 günü aşan ikamet süreleri için geçerlidir. Örneğin; Aile birleşimi, Almanya’da çalışmak veya üniversite eğitimini sürdürmek gibi amaçlarda alınan vize tipidir.

 

4. Schengen vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Seyahatinizin başlangıç tarihine en fazla 90 gün kala Schengen vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Seyahatinizin başlangıç tarihine 90 günden daha fazla süre var ise vize başvurusunda bulunamazsınız. Web sitemiz üzerinden duyurularımızı ve resmi tatil günlerini takip etmenizi ve randevunuzu ona göre belirlemenizi tavsiye ederiz.

 

5. Yeşil pasaport için vize almam gerekiyor mu?

Schengen ülkesinde 90 günden fazla kalmayacak olan yeşil pasaport sahibi kişilerin Schengen Vizesi almasına gerek yoktur.

 

6. Başvuru evraklarımı kargo ile gönderebilir miyim?

Hayır, başvuru evraklarınız kargo aracılığı ile kabul edilmemektedir. Randevunuzu internet sitemiz üzerinden oluşturduktan sonra randevu günü ve saatinde başvuru evraklarınızı elden Germany Visa Center ofislerine teslim etmeniz gerekmektedir.

 

7. Türk vatandaşıyım (Türk pasaport sahibiyim) fakat Schengen bölgesi dışında bir ülkede ikamet tezkerem ile ikamet ediyorum. Almanya/İtalya Schengen vizesi için nereden başvuru yapmalıyım?

İkamet tezkerenizin olduğu ülkeden başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

 

8. Mesai saatleriniz nelerdir?

Çalışma saatlerimiz ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

9. Ad/soyad değişikliklerinde eski ad/soyadımın yer aldığı paspaportumla başvuru yapabilir miyim?

Başvurunuz için güncel pasaportunuzun ibraz edilmesi gerekmektedir. Evlilik, boşanma vb ad/soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz başvuru sırasında kabul edilemeyecektir.

 

10. GERMANY VİSA ofisleri açık adresinizi öğrenebilir miyim?

Ofis açık adres ve harita detaylarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

11. İletişim numaralarınızı öğrenebilir miyim?

Germany Visa Center ofislerimizin iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

12. Elçilik / Başkonsolsoluk / Konsolosluk iletişim bilgilerini öğrenebilir miyim?

İSTANBUL : Alman Başkonsolosluğu Adres: İnönü Caddesi 10 34437 Gümüşsuyu – Beyoğlu

ANKARA: Almanya Büyükelçiliği  Adres: Atatürk Bulvarı No: 118, 06680 Kavaklıdere – Çankaya / ANKARA

İZMİR: Almanya Başkonsolosluğu Adres: Korutürk Mahallesi, Havuzbaşı Sok. No:1, 35330 Tırazlı Mahallesi/Balçova/İzmir

 

13. Başvurumu hangi ofislerden yapabilirim?

Size en yakın Germany Visa Center ofisimizden randevunuzu alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgiye buradanulaşabilirsiniz.

 

14. Schengen Vize başvurumu Germany Visa Center ofislerinden yapmak zorunda mıyım?

Hayır, başvurunuzu Almanya Temsilcilikleri tarafından yetkilendirilen tek yetkili kurum Germany Visa Center’dan yapabileceğiniz gibi, aynı zamanda Almanya Elçilik / Başkonsoloslukların takvimlerine göre alınacak olan bir randevu ile de yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Translate »