Başvuru Süreci

1. Vize başvurumu planladığım seyahat tarihinden kaç gün önce yapmalıyım?

Seyahatinizin başlangıç tarihinden en fazla 90 gün önce Schengen vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Konsolosluk vize departmanı yasal sürecinin 15 iş günü olduğunu göz önünde bulundurarak başvuru için randevunuzu olabildiğince erken almanızı tavsiye ederiz. Randevunuzu alın.

 

2. Pasaportumu teslim etmeden başvuru yapabilir miyim?

Hayır, pasaportunuz vize başvurunuz sırasında ibraz edilmesi gereken ilk evraktır. Bu nedenle Konsolosluk’a iletmek üzere Germany Visa Center ofislerimize teslim edilmesi gerekmektedir.

 

3. Vize başvurumu herhangi bir Germany Visa Center bürosundan yapabilir miyim?

Evet. Tüm Germany Visa Center ofisleri, Türkiye’de ikamet ettiğiniz il veya ilçeden bağımsız olarak vize başvurunuzu kabul etmektedir. Başvurunuz Germany Visa Center tarafından ikamet ettiğiniz il ve ilçedeki yetkili diplomatik temsilciliğin vize bölümüne iletilecektir. Size en yakın ofisimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

4. Neden Schengen vizesi için parmak izi vermek zorundayım?

28 Schengen Ülkesi, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Türkiye’den vize başvurusunda bulunacak olan tüm başvuru sahiplerinden biyometrik bilgilerin (parmak izi kaydı) alınmasına karar vermiştir. Bilgiler, Avrupa Vize Bilgi Sistemi (VIS) için kullanılacaktır. Almanya Vize Bölümleri söz konusu Avrupa kararına bağlıdırlar ve uygulamakla yükümlüdürler.

 

5. Parmak izim nerede alınmaktadır?

Parmak iziniz Konsolosluklara iletilmek üzere Germany Visa Center ofislerine şahsen başvuruda bulunduğunuz sırada alınmaktadır. Bilgi.

 

6. Her Schengen vize başvurumda parmak izi vermek zorunda mıyım?

Hayır, Schengen ülkelerinin vize sürecinde vermiş olduğunuz parmak izinin 5 yıl geçerliliği mevcuttur. İstisnai durumlarda Konsoloslukların talepleri doğrultusunda Germany Visa Center tarafından tekrar parmak izinizin alınması gerekebilir.

 

7. Ne zaman parmak izi vermeliyim?

Schengen vizesi için 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle alınmış olan parmak izinizin 5 yıl geçerliliği vardır, ancak aşağıdaki durumlarda tekrar parmak izinizin alınması gerekmektedir. • Schengen ülkeleri dışındaki ülkeler için verilen parmak izi bilgileri geçerli olmamaktadır. • Evlilik veya boşanma ile gerçekleşen soyadı değişikliklerinde tekrar parmak izi verilmesi gerekmektedir. • Pasaportunuzu aldığınız makamdaki verilen parmak izi geçerli değildir. • Konsolosluklardan gelen güncellemeler doğrultusunda istisnai durumlarda parmak izi geçerli pasaport olsa bile parmak iziniz için tekrar Germany Visa Center ofislerine gelmeniz gerebilir.

 

8. Vize sonucuma red kararı verildi, verdiğim parmak izi geçerli midir?

Hayır, biyometri sürecine bağlı olarak olumsuz (red) vize sonucunda bir sonraki başvurunuzda tekrar parmak izi vermeniz gerekmektedir.

 

9. Daha önce yapmış olduğum başvuruda almış olduğum VIS İbareli vizem şimdi yapmış olduğum güncel başvuru sonucum red olması durumunda geçerliliğini korur mu?

Evet korur, VIS ibareli vize son 5 yılı aşmamış ise verilen parmak izi geçerlidir.

 

10. Germany Visa Center’dan yapacağım başvuru için randevusuz gelebilir miyim?

Germany Visa Center ofislerinden yapacağınız vize başvuruları için randevu almanız gerekmektedir. İstanbul Harbiye ve İzmir ofislerimizden yapacağınız Almanya başvurularınızı randevu almadan da gerçekleştirebilirsiniz. Randevu bölümünden talep ettiğiniz ve uygun gün ve saat aralığına randevunuzu alabilirsiniz.

 

11. Germany Visa Center’dan yapacağım başvuru için nasıl randevu alabilirim?

Herhangi bir ücret ödemeden Pasaport ve seyahat bilgileriniz ile www.germany visa center.com.tr adresimizde Randevu bölümünden istediğiniz gün ve saat aralığına randevunuzu alabilirsiniz.

 

12. Aynı gün içinde başvuru yapmak için randevu alabilir miyim?

Evet. Randevulardaki uygunluğuna göre aynı gün içerisinde randevu alabilirsiniz.

 

13. Vize harcı ve Germany Visa Center hizmet bedelini nereye ödeyebilirim?

Tüm 90 gün altı seyahatleriniz (Schengen) için başvuru ödemeleri Germany Visa Center ofislerimizde işlemleriniz tamamlandıktan sonra veznelerimizde yapılmaktadır.

 

14. Vize ve Germany Visa Center Koordinasyon (hizmet) ücretini öğrenebilir miyim?

Tüm ücret bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

15. Parmak izi verilmediği taktirde vize harcında veya Germany Visa Center hizmet bedelinde bir değişiklik olacak mı?

Evet, tüm ücret detayları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

 

16. Türk vatandaşıyım (Türk pasaport sahibiyim) fakat Schengen bölgesi dışında bir ülkede ikamet tezkerem ile ikamet ediyorum. Almanya/İtalya Schengen vizesi için nereden başvuru yapmalıyım?

İkamet tezkerenizin olduğu ülkeden başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.
Translate »